Make your own free website on Tripod.com
Herkese Selam,

Ankara'daki UFO olayi hakkinda sizinle bildiklerimi paylasayim. 22.12.1998 de saat 20:00-23:00 arasinda Ankara'da yaklasik 3 saat suren bir UFO gozlemi yapildi. Gozlemlerin ilki Ankara 100. yil civarinda, digeri ise Cankaya civarinda oldu.

Ozellikle Cankaya civarinda yapilan gozlem cok acik ve net sekilde pek cok kisi tarafindan belgelendi. Hurriyet ve diger gazetelere ve rasathaneye haber verildi. Hurriyet'e bu konuda pek cok haber ulasmis. Haberleri gozlemleri yapan arkadaslarimdan birinci agizdan aldim. Kaynaklarim sozune guvenilir ve son derece akilci kisilerdir.

Bu kaynaklardan bir tanesi Ankara'ya cok hakim bir evde oturan, amator telsizci bir arkadasim. Teknik konulara ve UFO lara karsida cok buyuk ilgisi var. Ayrica cok iyi bir gozlemcidir. Arkadasimin anlattigi olayi gozlemledigi yer: 100. Yil semtinde ic isleri bakanliginin HF telsiz vericilerinin oldugu tepenin ustunde bir bolgede meydana gelmis. Oldukca buyuk bir kutlenin sisler ve bulutlar icinde hareket ettigini izlemis. Fakat cismi net gorememis. Once iki isigin yerden yuksekte elips hareketiyle ve 45 lik plak hizinda dondugunu gormus. Isıgın yerden aydinlatilan bir kaynak olmadigini ve bazen daha yogun, bazen daha az yıgunlukta isima yaptigini gozlemlemis. Yaklasik 1 saat sonra isiklardan biri aniden kaybolmus. Digeri elips hareketi ile daireler cizmeye devam etmis. Bu isik 23:00 civarinda aniden kaybolmus. Elinde film makinasi olmadigi icin kayit edememis. Bu arkadasima da mail atiyorum

ta2r@antrak.org.tr adresi ona ait, detaylari kendisine sorabilirsiniz.
Asagi yukari ayni saatlerde okuldan bir arkadasimda Cankaya civarinda bu isiklari gormus. Fakat bu gozlem daha yakin yapildigi icin elips seklinde bir cismi de gozlemlemis. Cismin altindan isiklarin ciktigini ve elips hareketi ile surekli dondugunu soyledi. Daha sonra bu hareket hizlanmis ve aniden 23:00 de ortadan kaybolmus. Bu gozlem Cankaya da oturan cok kisi tarafindan yapilmis. Film cekimi yine yok..! Haber verilen gazeteler ne yazik ki duyarsiz kalmis. O gun rasathaneye ve Hurriyet gazetesine buna benzer ihbarlar gelmis.

Bendeki bilgiler bunlar. Bu listede bulunan kisiler katkida bulunursa sevinirim. Acikcasi bu tip olaylarda neler yapilacagini dahi bilmiyoruz. Sizce yapilmasi gerekenler neler, kimlerle konusmali, nasil belgelemeli, nasil iletisim kurmaliyiz?


Sevgiler,
Mutlu Payaslioglu


Date: Wed, 30 Dec 1998 15:22:18 +0200
From: Goktay ALPMAN

Beyler:Hepinize iyi günler ve mutlu,sağlık dolu yeni yıllar dilerim. Mektubunuza cevap vereceğim,muhakkak. Ancak böylesine uçsuz bucaksız bir konunun (şayet gördüğüm gerçekse) neresinden başlayacağımı bilememekteyim. Senelerce önce okuduğum GOMOW'un BİLİMİN UZAK SINIRLARINDA adlı kitabının başında EINSTEIN'ın yazmış olduğu bir önsözü hiçbir zaman unutmadım. O; Milyarlarca gezegenin ,galaksinin bulundığu bir evrende yanlız olduğumuzu düşünmek safdillik olurdu, en ilkel bir hesapla milyonlarca gezegende bize eş, bizden ileri ve bizden geri medeniyetlerin olduğuna inanıyorum diyordu. Hiçbir zaman evrende yanlız olabileceğimizi düşünmedim çünki kapılarımı bilinemeyenlere kapatıp kendimi safdil ilan etmek olurdu bu......

Şimdi gözlemlediğimi sandığım olayı elimden geldiğince anlatayım:
- 22 Aralık gecesi saat 20.30~~21.00 sularında durup dururken,tamamen tesadüfen pencerenin yanına gidip gökyüzüne baktığımda Ankaranın güneybatı bölgesinin üstünde çok geniş bir dairesel yörüngede aşağı yukarı 33.1/3 lük bir LP hızında dönen geniş ,yuvarlak ve mat beyaz bir ışık gördüm. İlk aklıma gelen aşağıdan yukarı doğrultulmuş bir projektör olasılığı oldu. Bulunduğum ev Dikmende on katlı bir bina ve ben bu binanın onuncu katında oturmaktayım.
Şehrin güneyden kuzeye kadar olan bölümünü tamamen tepeden izleyebilmekteyim. Düşündüm; Şayet bu ışık aşağıdan geliyorsa benim yerden yukarı doğru çıkan bir ışık huzmesi görmem gerekmezmiydi? Kaldıki yere bayağı yakın bir bulut kütlesine aşağıdan bir ışık gönderilse bu ışığın buluta çarptığı alan çok daha parlak ve net olması gerekirken gördüğüm sanki bulut tabakasının üstünden aşağı doğru vuran bir ışıktı ve bundan dolayı da daha mat bir ışıldaması vardı.
İlk yarım saat dönmekte olan bu ışık ,dairenin kuzey tarafına geldiğinde yanında ikinci ve daha küçük bir ışık peydah oluyor, bu ikinci ışık ana ışığı kısa bir süre takip ettikten sonra kayboluyordu. Daha sonra bu ikinci ışık birden kayboldu. Balkona çıktım olayı elimdeki dürbünle gözlemeye başladım. Her hangi olağan dışı bir ses duymadım zira şehrin doğal bir gürültüsü vardı. Bir buçuk saat kadar sonra şehrin üstündeki bulut tabakası daha da kalınlaştı ve ışık biraz daha matlaştı. Bu durum ışığın yukardan geldiğinin bir kanıtıydı kanaatimce...Ve ben aşağı yukarı üç saat boyunca o akşam evimde olan ve sosyal statüleri itibarıyla yüksek düzeyde olan misafirlerim biri eşim olmak üzere dört kişi bu olayı izledik. Üç üçbuçuk saat sonra olay başladığı gibi birdenbire bitti...
Bu arada telsizimle arkadaşlarımı uyardım,ancak birinin evi zemin kattaydı ve gökyüzüne baktığında sadece şehirden yansıyan sodyum lambalarının turuncu ışığını gördüğünü söyledi. bu da bulutların şehrin üzerinde nekadar alçakta olduğunu gösteriyor . Diğeri Çayyolu tarafındaydı ama sokağa çıkarak baktığı halde birşey göremediğini söyledi. Şimdi anlayamadığım durum Atakule bana kuş uçuşu bilemediniz iki Km. uzaklıkta olduğu ve bulutlar yere bukadar yakın olduğu halde nasıl oluyorda Çankayadaki gözlemciler gökyüzünde ışıklar saçan net görüntüler izleyebildiler !! Her ne ise bu olayın analizini bizlerden bu enformasyonu toplayarak değerlendirecek olan sizlere bırakmak ve neticeyi sizin kaynaklarınızdan takip etmek olacaktır. Çalişmalarınızın çok çok başarılı olmasını ve gezegenimizde bu olaylarla ilgilenen pek çok kardeşlerimizle birlikte ,bizleri sık sık ziyaret eden ve İYİ NİYETLİ olduklarına şiddetle inanmak istediğim uygarlık mensupları ile muhtemel yakın temasda aracılık etmenizi candan dilerim. Saygılarımla...
GÖKTAY ALPMAN