Make your own free website on Tripod.com

Temmuz 1999 da izmirde fotografı cekilen ufo.
SABAH gazetesi 30/07/99

 

 

İzmir'de UFO
Bununla birlikte, son zamanlarda dünyanın her yerinden UFO (Tanımlanamayan Uçan Cisim) gözlemleri yağıyor. Bunun yerli ayağını ise son günlerde İzmir çevresinden gelen haberler oluşturuyor. Son bir aydır İzmirliler UFO ile yatıp, UFO ile kalkıyor. Özellikle sahildeki Karşıkaya, Güzelyalı, İnciraltı semtleri ile Çeşme, Seferihar, Karaburun ilçelerinde oturan vatandaşlar farklı zamanlarda "UFO" gördüklerini öne sürerek yetkililere başvuruyor.

Yetkililer bu gözlemleri, bir gökcisminin yansıması, ışık hüzmesi, göz yanılması olarak açıklarken, vatandaşlar gördüklerinin UFO olduğuna emin olduklarını söylüyor. Tartışmalar devam ederken, çarşamba akşam saatlerinde körfez üzerinde görülen farklı bir cisim herkesi heyecanlandırdı. İzmirliler'i heyecanlandıran cisim Cumhuriyet Meydanı'nda Kordonyolu Dolgusu ile ilgili fotoğraf çekmekte olan Mustafa Hepekiz'in objektifine tesadüfen yansıdı (bkz. 1'inci sayfamız).

UFO değilse ne?
İzmir'de askeri yetkililer, gözlemin yapıldığı bölgede uçuşları olmadığını belirtirken, meteoroloji yetkilileri de görülen cismin bir hava tahmin balonu olmadığını ifade etti. Balonlarının Güzelyalı'dan saat 15.00'te havalandığını ileten yetkililer, "Balonlar dik olarak 10 bin metreye kadar çıkar. Gündüz çıplak gözle ilk birkaç dakikada görülebilir, gece ise görülmezler" dedi. Bu arada Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Levlen, "Görülen cisim genelde haberleşme için kullanılan İridyum Uydusu olabilir" diyerek UFO'ların varlığının bilimsel olarak kanıtlanamadığını hatırlattı.

Hazar'a UFO düştü!
BBC bültenlerine bile giren bir iddiaya göre, hafta başında bir UFO, Bakü açıklarında Hazar Denizi'ne düştü. Olayı doğrulayan Azeri makamları, birbirinden ilginç iddialar ortaya attılar. Azeri gazetelerinden sonra Rus medyasına ve hatta BBC bültenlerine bile yansıyan iddiaları, Azeri makamlarının istemeyerek doğruladıkları, ancak "sır vermemek" için olayın ayrıntılarını gizledikleri öne sürülüyor.

80 metre derinde
Rusya'da yayınlanan Vremya gazetesi, birkaç gün önce Bakü açıklarında Hazar Denizi'ne düşen ve UFO olduğu savunulan cismin, denizin 80 metre dibinde olduğunu kaydetti. Hergün dünyanın birçok bölgesinden gelen UFO ihbarları ciddiye alınmazken, bu iddianın gündemde kalmasının nedeni, Azerbaycan Ulusal Uzay Ajansı tarafından doğrulanması. Uzay Ajansının Sismoloji Bölümü Başkanı Fuad Kasımov, denize böyle bir cismin düştüğünü doğruladı ve Sovyetler Birliği döneminden kalan, Hazar Denizi'nin başka gezegenlerle bağlantılı UFO'ların üssü durumunda olduğu savlarını hatırlattı. Hazar Denizi üzerinde ve çevresinde daha önce de birçok UFO vakası iddiaları ortaya atılmıştı. Şimdi Azerilerin UFO iddiasının altından ne çıkacağı merakla bekleniyor. Rus gazeteleri, Ermenilerin birkaç ay önce AIDS'e karşı yüzde 100 etkili bir tedavi yöntemi geliştirdikleri açıklamasıyla sansasyon yarattıklarını, Azerilerin de altta kalmamak için UFO iddiasıyla dikkat çekmek istediklerini ileri sürüyor.

'Orada' bir şeyler oluyor
Gözlemciler son zamanlarda dünya semalarında hiç görülmediği kadar çok UFO gözlendiğini belirtiyor. Bilimadamları Güneş'te bugüne değin görülmemiş gizemli hareketlilikler gözlemliyor...

Özellikle 11 Ağustos'daki tam güneş tutulması öncesi, bütün dikkatlerini güneş gözlemleri üzerine yoğunlaştıran bilimadamları son zamanlarda, du devasa gaz topunda son derece olağandışı hareketlilikler gözlemlediklerini ifade ediyorlar. Potsdam'daki Astrofizik enstitüsü uzmanlarından Profesör Jürgen Staude, 'Güneşte hiç görmediğimiz kadar büyük depremler, ardından da çok güçlü güneş kasırgaları kaydediyoruz, büyük bir hareketlilik var ve giderek artıyor' diye özetliyor durumu.

Güneşteki bur tür hareketlilikler, arttığı ölçüde dünya üzerinde vahim sonuçlar doğuruyor. En başta atmosferdeki ısı yükseliyor. Bu yaz dünyayı esir alan sıcak dalgalarının başlıca sebebi bu. Güneş kasırgaları dünya çevresindeki her çeşit uydunun düşmesine, kısa devre yapmasına sebep olabiliyor. İletişim uydularında bu tür arızalar geniş çaplı sorunlara sebep oluyor. Kısa dalga telsiz yayınları bozuluyor. Enerji nakil hatlarında arızalara yol açıyor. Bunlar bugüne kadar bilinen tehlikeler, son zamanlarda gözlenen hareketliliklerin ise ne sonuç vereceğini kimse tahmin edemiyor.

 

ASABI GAZETESI 7/99