Make your own free website on Tripod.com
TURKIYE DEKI ILK  UFO KONGRESINDEN GORUNTULER
(Click image for details)İstanbul'da Ufo pazarı

Önay YILMAZ-Milliyet

yas02a.jpg        İstanbul'da dün başlayan "Türkiye 1. Uluslararası UFO Kongresi"nde dünya dışı varlıklar tarafından uzay gemisine alınarak kaçırılan ABD'li Travis Walton ile ünlü UFO araştırmacısı Erich von Daniken büyük ilgi gördü. Bilimsel olmaktan çok ticari amaçlı bir kongre izlenimini veren kongreye girebilmekiçin uzun kuyruklar oluştu.
       Kongrede konuşan Daniken, dünya dışı zeki varlıkların binlerce yıl önce insanlığa yardımcı olduğunu söylerken semazenlerin ayin sırasında, bir elinin yukarıya, bir elinin aşağıya bakmasını da ilginç bulduğunu belirtti. Daniken, uzaylılarla ilgili bütün sırların piramitlerde 20 santimlibir delikte saklı bulunduğunu belirtti.
       Walton ise konuşmasına, kaçırılış öyküsünü anlatan filminden bazı bölümleri göstererek başladı. Walton, 1975'de uzay gemisinde beş gün altı saat süreyle tutulduğunu bu süre içinde fazla bir şey hatırlamadığını söyledi. Ufolojistler, "evrende yaşayanlarla tanışmamıza az kaldı, hazır olalım" mesajlarıyla kongeransı bitirdiler.

Notlar

yas02a1.jpg İlgi büyük
       * Katılım yüksek oldu. İkibin kişilik salon tamamen doldu.
       * Bir pazarı andıran salonda, ufo ve uzaylı maketleri ilgiyle izlenirken, standlarda da ünlü konukların kitap ve kasetleri 8 -12 milyon lira arasında satıldı. Ayrıca ufo amblemli tişört, kep, rozet, bardak gibi ürünler de 500 bin ile 8 milyon lira arasında satışa çıkarıldı.
       * Kongre, bilimsel olmaktan çok bir gösteri niteliğindeydi. Konukların bilinenleri tekrarlaması, katılımcıları hayal kırıklığına uğrattı.
       * Uzaylılarca kaçırılan Travis Walton'un son konuşmacı olması ilgiyi uyanık tuttu.
       * Dokuz saat süren kongrede, bugüne kadar olayın tanıtımını sağlayan basın mensuplarına oturacak yer gösterilmemesi ise protestolara neden oldu.


PAZAR 21 ŞUBAT 1999 SABAH

UFO Kongresi 'fos' çıktı

2 bin kişi 1. Uluslararası UFO Kongresi için toplandı ama tüm gün boyunca artık klasik olmuş UFO hikayeleri ile yetinmek zorunda kaldı

Ufoloji meraklıları, dün Türkiye 1. Uluslararası UFO Kongresi'nin yapıldığı Lütfü Kırdar'ın 2 bin kişilik Anadolu Salonu'nu tıka basa doldurdu. Herkes UFO'lar hakkında yeni bir şeyler öğrenmek için hevesliydi ancak akşama kadar süren oturumlarda konunun zaten bilinen öyküleri tekrar tekrar kürsüden anlatılınca izleyiciler sıkıldı.

Kongrenin mimarı Sirius Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Haktan Akdoğan'ın UFO meraklılarına yaptığı "Hazırlanın... Evren yolculuğu yakında başlıyor" çağrısı da salonu dolduranlarda bir heyecan yaratmadı.

Bazı çıkar gruplarının engellemelerine rağmen, çok yakında her şeyin ortaya çıkacağını söyleyen Akdoğan, "İlk atom bombasının atılmasından sonra insanoğlunun yaydığı radyasyonla evreni tehdit etti. Bu nedenle dünyaya ziyaretler daha da sıklaştı" görüşünü savundu. Akdoğan, "Evren yolcularıyla tanışmamıza ve onların sonsuzluk içindeki yolculuklarına katılmamıza çok az kaldı. Hepimiz hazır olalım" dedi.

'Komşumuz bir uzaylı'

Kongrenin ilk konuşmacısı araştırmacı-yazar Michael Lindemann da uzay bilimcilerin samanyolunun yaşamla dolu olduğuna inandığını belirterek, "UFO olgularına baktığımız zaman imkansız olmadıklarını biliyoruz ve büyük bir ihtimalle ziyaret ediliyoruz" diye konuştu. İlk günün merakla beklenen konuşmacısı, "Tanrılar'ın Arabaları" kitabının yazarı Eric Von Daniken idi. Daniken, konuşmasında ufoların varlığını kutsal kitaplara, arkeolojiye ve geçmişte hızla değişen teknolojiye dayandırdı.

Adı bir gezegene verilmiş olan Rus bayan pilot, Marina Poporiç ise "Elli farklı biçimde UFO var. Mars alfabesi biçiminde bir işaretle konuşuyorlar. Işık hızında uçuyorlar. Yeşil sıvı iz bırakıyorlar. Ve olağan dışında davranış gösteriyorlar" diyerek UFO'ları tanımladı. Ve konuşmasını fotoğraflarla destekledi.

NOTLAR.. NOTLAR
Dünyevi UFO'cular iyi para kazandı

FÜGEN ÜNAL ŞEN

* "Ben kaçırıldım, 5 gün uzaylılar tarafından tutuldum" diye başlayan anıların anlatıldığı kongrede UFO'ların uçuş prensipleri, fizik kurallarıyla açıklandı. Ancak işi bilenler "Yeni birşey yoktu, ama ilginçti" yorumunu getirdi. Kimileri ise daha ileri gidip "İnternette çok daha ilginç ve yeni görüntüler var" eleştirisini yaptı. Bunlara göre kongrede uzmanlar daha derin bilgiler vermeliydi.

* Bilgi açısından yeni bir şey edinemeyen Ufoloji meraklıları, konuklarla bol bol fotoğraf çektirerek tatmin oldular.

* Büyük katılımın olduğu kongrede organizasyon bozukluğu hat safhadaydı. Kürsüye çıkanlar konuşmalarını uzatınca, program sarktı ve izleyiciler sıkıldı.

* İzleyiciler arasında MFÖ'nün Özkan'ı, Modern Folk Üçlüsü'nün Ahmet Kurtaran'ı, Rüstem Batum, Atanirun gibi isimler göze çarptı.

* Alışveriş de unutulmamıştı. UFO kongresine katılanlar, kongre hatırası almak için sıraya girdiler. Standlarda üzerinde UFO yazılı şapkalar, tişörtler, bardaklar, posterler, anahtarlıklar yok sattı.