Make your own free website on Tripod.com


26 Haziran 1997, Perşembe50 yıllık UFO yalanı

ABD Hava Kuvvetleri, 50 yıl önce New Meksiko çölüne UFO düştüğü yolundaki hikayenin koca bir yalan olduğunu açıkladı. Hava kuvvetlerinin ‘‘Roswell muamması'' olarak bilinen vakayla ilgili yayınladığı raporda, otopsi görüntüleri bile yayınlanan çekik gözlü uzaylıların, aslında paraşüt denemelerinde kullanılan mankenler olduğu bildirildi.

Takvimler 7 Temmuz 1947'yi gösteriyordu. Amerikan Roswell Hava Üssü'nün yaptığı bir basın açıklaması uzaylıların varlığına inanan UFO meraklıları arasında büyük heyecan yaratmıştı. Hava üssü, New Meksiko Çölü'ne ‘‘uçan daireyi'' andıran bir objenin düştüğünü haber veriyordu. Ancak bu açıklama hemen aynı akşam değiştirildi ve düşen şeyin bir meteroloji balonundan başka birşey olmadığı bildirildi.

Hava Üssü'nün düzeltmesi olayın, UFO meraklıları arasında bir efsaneye dönüşmesini engellemeye yetmedi. ‘‘UFO kazasıyla'' ilgili açıklamayı yapan Roswell Hava Üssü'nün basın sözcüsü Walter Haut, hala olayın gerçek olduğunu öne sürüyor. Kazanın meydana geldiği sırada hava üssünde sivil memur olarak çalışan 81 yaşındaki Frank Kaufmann da aynı iddiada.

Kaufmann, bir nehir yatağına düşen aracı ve içindekileri yakından görme fırsatı bulduğunu söylüyor. Kaufmann, ‘‘Hoş görünüşlü yaratıklardı. Tenleri ve yüzleri kül rengindeydi. Boyları yaklaşık 1.65'ti. Gözleri patlak, kulakları ve burunları küçüktü. Saçları yoktu ve narin yapılıydılar. Beş cesedi torbanın içine koyarak askeri araçla götürdüklerini gördüm'' diyor.

ABD Hava Kuvvetleri bu hikayeyi yalanlamak üzere önceki gün tam 231 sayfalık bir raporla kamuoyunun önüne çıktı. Teknik raporlar, fotoğraf ve paraşütlü denemelere katılan görgü tanıklarının ifadelerinden yola çıkılarak hazırlanan raporda, uçan daire ve uzay yaratığı olduğu öne sürülen şeylerin balonla taşınan ve paraşütle aşağı atılan mankenlerden başka birşey olmadığı defalarca vurgulandı. Raporda ayrıca, balonların ve mankenlerin resmi de yer aldı.

‘‘Roswell kazasının'' 50'inci yıldönümü öncesinde yayınlanan bu rapor, UFO meraklılarının tepkisini çekti. Maryland'taki UFO Araştırmaları Merkezi, Hava Kuvvetleri'nin bir kez daha olayı ört bas etmek istediğini öne sürdü. Merkez tarafından yapılan açıklamada, manken taşıyan paraşütlerin 1955 yılından itibaren denenmeye başladığına dikkat çekilerek, görgü tanıklarının ifadelerinde hala ısrarlı olduğu hatırlatıldı. Pentagon'un yalanlama raporuna rağmen Rockwell kenti gelecek hafta uzaylıların dünyaya inişinin 50'inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen 1'inci UFO Festivali'ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. UFO filmlerinin gösterileceği, kıyafet yarışmaları ve çeşitli seminerlerin düzenleneceği festivalin en az 100 bin kişiyi çekmesi bekleniyor.